שעות פתיחה: פתוח בשבת וכל ימות השבוע מ-9.00 עד 17.30 מלבד יום שישי
| דוא"ל: even_em@yahoo.com

שימוש בבריקים עבור חיפוי קירות פנימיים

נעים מאד להכיר – "בריקים" או בשמם השני והמעט פחות מקצועי – "לבנים". כשמסתכלים על קירות פנים של בית – העין רגילה באופן טבעי לקבל ולראות קירות שהם חלקים – קירות בטון (או מקסימום קירות גבס) צבועים צבע בהיר ואחיד. הפעמים אולי הבודדות, שבהם ניתקל בשימוש של אריחים לצורך חיפוי קירות הוא כשנכנס לאזורים כמו חדר האמבטיה, אזור המטבח והשירותים. באזורים כמו אלו בגלל המגע וההתעסקות היומיומית עם מים – אריחי חיפוי (בד"כ של שיש או קרמיקה) הם פתרון מתבקש – גם בגלל שהם משדרים תחושה של סניטאריה וניקיון וגם בגלל שהם קלים מאד לניקוי.

 

כשקיר גבס או בטון – יבוא במגע עם מים, הוא יירטב ויקבל כתמים לא יפים. עם אריחים של קרמיקה (או כל סוג אחר של אריחים) – זה פשוט לא קורה. טיפות המים יתייבשו מהר (וגם לא ישאירו כתמים), ואם נרצה לזרז את תהליך הייבוש – אפשר להעביר על הקיר סמרטוט יבש או מגבת, והקיר מיד מתנקה. עולם עיצוב הבית, אינו נח – כל הזמן הוא מתחדש ועובר שינויים. זה כדי לאפשר לנו יותר אופציות לעצב איתם את הבית בהתאמה אישית. אחת מהשיטות הטרנדיות כיום, לעצב עימם בתים, או ליתר דיוק – קירות של בתים, היא באמצעות אריחי לבנים או בריקים. המונח בריקים, מקורו בלעז (מהמילה BRICKS). מדובר בסגנון עיצובי שהוא כביכול חדש, אבל למעשה הוא שואב את מקורות ההשראה שלו מהעבר.

השימוש בבריקים 

השימוש בבריקים החל באירופה של המאה ה – 16. באותה תקופה, היו אדריכלים ומעצבי בתים, נוהגים להשתמש בבריקים לצורך חיפוי חיצוני של בתים בשל חוזקו ואמינותו של החומר. הבריקים – להבדיל מקירות בטון אינם מאבדים מהמראה שלהם... להיפך – זמן שעובר אפילו עושה להם טוב... כמו יין – הם רק משתבחים עם השנים. אם לדוגמא, קירות בטון – ש"עומדים" בחוץ לאורך זמן - נוטים לקבל סדקים, סימני רטיבות וכל מיני "פיצוצים" לא יפים (ובהרבה מאד בתים ישנים, אפשר לשים לב לתופעה הזאת) – עם בריקים התופעה הזאת פשוט לא קיימת. בגלל שבריקים הוא משטח חיפוי לא ישר, סימני פיצוצים וסדקים לא יבלטו עליו. מעבר לכך, בגלל שמדובר בחומר טבעי וגולמי, גם אם הוא קצת נפגם או נשבר – זה לא גורע מיופיו... להיפך – זה רק מוסיף למראה שלו, ולתחושה האותנטית-טבעית.

עולם העיצוב של השנים האחרונות לקח את השימוש בבריקים צעד אחד קדימה – מה הכוונה? היום אפשר לראות שימוש בבריקים לא רק בחיפוי חיצוני של בתים, אלא גם בחיפוי של קירות פנימיים. ממש כמו שמחפים קירות אמבטיה באריחי קרמיקה ובשיש, אפשר לראות היום בעלי בתים מחפים בלבנים (בריקים) קירות של חדרים פנימיים כמו חדרי שינה, חדרי אירוח וסלון. מובן לכולם, שהרי שימוש בבריקים עבור חיפוי פנימי אינו נובע מהצורך באמצעי חיפוי שיהיה בעל רמת חוזק ועמידות גבוהים (כי הרי קירות פנימיים אינם מתבלים באותה מהירות של קירות חיצוניים).

ההעדפה לבריקים, נובעת כיום יותר מההיבט העיצובי של הדבר – לתת גם לפנים של הבית, תחושה שהיא יותר חמה וטבעית. הרבה מאד אנשים מתחברים למראה הזה של הלבנים עם עבודות גבס מאוד יפה ומיוחדת, וטוענים שהוא מוסיף הרבה מאד "אופי" לבית. בכלל – המגמה הזאת של לחזור למקורות הטבעיים - הישנים והטובים, היא מגמה שהיום מאד בולטת בתחום עיצוב הבית. ריצוף הפרקט, לצורך העניין, שהוא צורת חיפוי הנחשבת למאד פופולארית בשנים האחרונות, הוא דוגמא מוחשית מאד טובה לעניין. אם בעבר, היה נהוג להשתמש באריחי קרמיקה, "בלטות" וכל מיני סוגים של מרצפות מאבן עבור חיפויי רצפות, הרי שהיום בכל הבתים המודרניים נראה בעיקר רצפות פרקט. פרקטים מעץ – ממש כמו בריקים נותנים לבית תחושה חמה וטבעית יותר.

הטקסטורה של העץ, ביחד עם הצבע שלו והמגע החם, נותנים לבית "תחושה של פעם" לצד מראה שהוא אלגנטי וגם יוקרתי. אם כן, כיום בחנויות לממכר אריחים, נוכל לראות לצד האריחים המסורתיים (כמו: שיש, גרניט-פורצלן, פסיפס וקרמיקה), גם אריחים עשויים אבן טבעית. קיימים אריחי בריקים מכל המינים ומכל הסוגים – אריחים במגוון של טקסטורות, מגוון של מרקמים ומגוון צבעים. לצד בריקים במראה קלאסי של אבן מסותתת, אפשר לדוגמא, גם למצוא בריקים במראה חלק וקצת יותר חדשני – בו האבן הטבעית עוברת ליטוש ועיבוד בצורה ידנית.
 
בריקים, נחשבים היום לאחד מהאלמנטים היותר אהובים בקרב מעצבי פנים ואדריכלים. בד"כ כאשר בית (או דירה) עוברים תהליך של בנייה ראשונה או תהליך שיפוצים, ממליצים המעצבים ללקוחותיהם, לפחות על שילוב של קיר אחד עשוי בריקים במקום שהוא נגיש לעין ובולט. בכל מקרה, כמו בכל רעיון עיצובי – גם כאן לא כדאי ללכת עם הרעיון הזה לאקסטרים ולהגזים. כשמעמידים קיר בריקים בבית – מומלץ לעשות זאת במקום אחד, מקסימום שניים... בטח ובטח שלא לחפות את כל קירות הבית באריחי לבנים ובבריקים, כיוון שאז סביר להניח שתקבלו תחושה של כאילו אתם לא מתגוררים בתוך בית מעוצב, אלא בתוך הכותל המערבי.

 


 

צור קשר
עיצוב אתר: Studio Erez  |  בניית אתרים: SEO-Media  |  שיווק באינטרנט: SEO-C