שעות פתיחה: פתוח בשבת וכל ימות השבוע מ-9.00 עד 17.30 מלבד יום שישי
| דוא"ל: even_em@yahoo.com

מקורה של אבן בזלת

אבן בזלת היא סלע יסוד הנוצר כתוצאה מתהליכים ולקניים, התפרצות געשית ולבה שעברה תהליך התקררות מהיר. שמה של אבן הבזלת מקורו בלטינית, כאשר שורשיו הרחוקים יותר הם במילה אתיופית שפירושה הוא "אבן שחורה". ואכן, אבן הבזלת היא שחורה. מבחינת תכונותיה האחרות, בזלת היא אבן קשה מאוד, המורכבת ממקבץ של גרגירים שביניהם נלכדו גבישי מינראלים שונים, כדוגמת: זאוליטים, קלציט וקוורץ. גבישים אלה משפיעים בעיקר על צבעה של הבזלת, הנע בין גווני שחור כהים מאוד לגווניי שחור משולבים עם גוונים ירוקים מעט. מבחינת המרקם, שכבתה העליונה של אבן בזלת היא בדרך כלל נקבובית מאוד, מה שמשווה לה מרקם ספוגי קל. נקבוביות אלה נוצרו בסלע בזלת כתוצאה מהגזים המתלווים להתפרצות געשית, שנלכדו בו במהלך ההתכה והקירור המהיר. שטחי בזלת ניתן למצוא במקומות שונים בארץ, כדוגמת: מכתש רמון, רמת הגולן, הכרמל והגליל המערבי. שטחי בזלת גדולים מצויים גם ברחבי העולם ובעיקר ברמת דקן השוכנת בהודו, בצפון אירלנד, בארגון ובקולומביה. בשל תכונותיה המיוחדת של אבן הבזלת היא שימשה לאורך ההיסטוריה ועדיין משמשת לבנייה, לעיצוב ולמטרות ואמנותיות שונות. 

אבן בזלת – שימושים אנושיים נפוצים

כבר בעבר יצרו תכונותיה הייחודיות של הבזלת והמראה הטבעי והאצילי שלה רושם רב על בני האדם, והיא שימשה לבניית מבנים, הקמת חומות, סלילת דרכים ולמטרות רבות אחרות. גם בעידן המודרני לאבן בזלת ישנו מקום של כבוד במלאכת הבנייה והעיצוב, תודות לאסתטיקה שלה ותודות לתכונות המייחדות אותה. מבחינה פונקציונאלית, נחשבת אבן הבזלת לחזקה ועמידה מאוד, ויכולה לשמש למטרות בנייה שונות. מבחינה אסתטית, לבזלת ישנו מראה מרשים וייחודי; צבעה השחור ומרקמה המיוחד יוצרים רושם מכובד מאוד, אווירה רצינית ויוקרתית וקלימקס בולט לעין בשילוב עם אבנים אחרות וחומרי בנייה נוספים. מסיבה זו, משמשת אבן בזלת גם לעיצוב יצירות אומנות, אנדרטאות ואפילו מצבות זיכרון.
בהתאם לכך, נהוג להשתמש באבן בזלת גם למספר מטרות בנייה אחרות:
•חיפוי קירות חיצוניים ופנימיים – אחד השימושים הנפוצים ביותר באבן הבזלת הוא לחיפוי קירות. חיפוי קירות באמצעות אבן בזלת הוא עמיד ומרשים ביותר, אך חשוב להקפיד על שימוש בחומרי הדבקה חזקים ובניקוי יסודי של שטח ההדבקה.
• עיצוב חללים פנימיים – אבני בזלת משמשות גם לעיצוב חללים פנימיים. ניתן לחפות קירות או עמודים באמצעות אבני בזלת, אך חשוב ביותר להימנע משימוש מוגזם באבנים, המאפיל את החלל ויוצר אווירה כבדה מדי. את אבני הבזלת ניתן לנצל לעיצוב תוך שימוש בטכניקות שונות.
• בנייה באמצעות אבני בזלת – בנייה באמצעות אבני בזלת קיימת הייתה כבר בעבר, כאשר עד היום ניתן לראות מבני בזלת מרשימים בגליל ובעיר טבריה. היום ניתן לבנות חומה או כל קיר אחר באמצעות בריקי בזלת שהם חזקים מאוד ומרשימים למראה. 

מקורה של אבן בזלת

צור קשר
עיצוב אתר: Studio Erez  |  בניית אתרים: SEO-Media  |  שיווק באינטרנט: SEO-C