שעות פתיחה: פתוח בשבת וכל ימות השבוע מ-9.00 עד 17.30 מלבד יום שישי
| דוא"ל: even_em@yahoo.com

סוגי אבנים

אבנים טבעיות משמשות בכל היבט כמעט בענף הבנייה בארץ, הן עבור בניה מתועשת או עבור היחידה לבניה קלה לחיפוי מטעמים דקורטיביים. אבנים אלו מתאימות לעיצוב פנים וחוץ, כאבני גן, מדרך, בנייה ועוד.

המבחר הרחב של אבנים טבעיות עשוי לבלבל את המשפץ או הבונה המומצע, כדי לעשות סדר בבלגן לפניכם סוגי האבנים הנפוצים בארץ תוך התייחסות לתכונות המיוחדות של כל אבן ולשימושים האופטימליים עבורה כמו גם שיטות העיבוד המומלצות לה.

אדריכל רסמי חוסיין עושה קצת סדר במבחר:

ישראל וסביבותיה התברכו במגוון אבנים מרשימות, מעניינות ונוחות לעבודה, רבים מכירים רק את האבן הירושלמית או החברונית ולא מודעים למגוון הגוונים והאפשרויות העומדים לרשותו של הבונה או האדריכל.
היתרון בשימוש באבנים מקומיות הוא בכך שהן מתאימות לסביבה, קל לספק אותם, ומאחר ואנחנו מביאים אותם באופן אישי ממחצבות בארץ, בדרך כלל ניתן לחצוב ולייצר אבנים אלה גם במידות לא סטנדרטיות ולשימושים ייחודיים. 

 סוגי אבנים

אבן הכורכר הישראלית – נמצאת בשימוש נרחב בארץ. מתאימה לחיפוי פנימי וחיצוני כאחד. מאחר והיא בעצם אבן חול קל מאוד לעבד אותה ולכן ניתן לחרוט בה, לחתוך ולעצב אותה באופן ייחודי. מתאימה ליצירת תבליטים, קרניזים ואלמנטים קישוטיים בבנייה בעת ביצוע שיפוצים כגון: בניית מטבחון מעוצב, פינות מעוצבות ועוד.
מקורה בעיקר באזור מישור החוף, ולאחרונה מייבאים אבני כורכר מאזורים שונים באגן הים התיכון.
היותה זמינה בארץ לצד היותה קלה לעיבוד מאפשרת חציבתה כמעט בכל גודל ומידה, על פי בקשת הלקוח.
מצד שני מהיותה אבן חול רכה יחסית, היא סופגת ולכן בשימוש חיצוני עם הזמן והלחות היא משנה את צבעה. בשל היותה אבן טבעית סופגת ורכה היא לא נחשבת לאבן בעלת איכות גבוה.
לדוגמאות עבודה עם אבן כורכר >

אבן חירבה - זו בעצם אבן כורכר ישנה, אלו אבנים בשימוש חוזר. בעבר נהגו לבנות בארץ באזורים רבים באבן כורכר טבעית. כיום משתמשים באבנים שפורקו מבתים ישנים, בשימוש חוזר. אבני החירבה עוברות תהליך עיבוד בו משקמים את האבן על ידי ניסור וניקוי פני האבן, חיתוך והתאמה לגדלים ולמידות הרלבנטיות. תוך שמירה על פני האבן והמראה המקורי, אלו אבנים יפות, בעלות ניחוח היסטורי.
מהיותה אבן כורכר, התנהגותה זהה לאבן הכורכר.
לדוגמאות עבודה עם אבן חירבה >

אבן גיר - אבן מקומית, מאוד מבודדת, ומומלצת לבנייה ירוקה, וכאמצעי לשימור טמפרטורות. מתאימה לבנייה, לחיפוי וקירוי. אבן בעלת אחוזי ספיגה גבוהים יחסית (כמעט כמו לכורכר ), ספיגת לחות גורמת לה לשינוי הגוון והמרקם, אך שלא כמו אבן הכורכר מראה משביח עם הזמן, מאחר ושינוי צבע מעניק לה מראה ייחודי ועתיק יותר. אבן פשוטה ונוחה מאוד לעיבוד.
ניתן לקבל אותה במראה טבעי או מנוסרת ומעובדת למשטחים.
לדוגמאות עבודה עם אבן גיר>

אבן ירושלמית – בעלת צבעים בהירים בגוונים של קרם לבן ועד לבן מוזהב. מקורה באזור ירושלים ומכאן שמה. מתאימה מאוד לחיפוי ובנייה בחוץ מאחר והיא בעלת ספיגה מינימאלית. נוחה לעיבוד בכל צורת עיבוד ואפשר לספק אותה בכל גודל ומידה.
לדוגמאות עבודה באבן ירושלמית >

ביר ז'ית - מקורה מאזור ביר זית, זהה בתכונותיה לאבן הירושלמית, בצבעי צהוב – אפור. מתאימה לשימוש בחוץ, בעלת אחוזי ספיגה נמוכים יחסית. נוחה לעיבוד בכל צורות העיבוד
לדוגמאות עבודה עם אבן בית זית >

אבן מצפה – אבן מדברית מאזור מצפה רמון. בעלת קשת גוונים צהוב – אפור. נוחה לעיבוד בכל צורות העיבוד . ניתן לספק אותה בגדלים ומידות מיוחדות. לאבן מראה פראי משהו, פני האבן אינם אחידים ומשתנים ובכך ניתן להשיג מראה ייחודי ומעניין עם חיבור חזק למראה הטבעי הפראי של המדבר.
לדוגמאות עבודה עם אבן מצפה >

אבן ראמלה – בעלת מראה ייחודי בעל גוון אדום. אבן נוחה לעיבוד, מתאימה למגוון שימושים. מתאימה גם לחיפוי חיצוני. דומה בתכונותיה לאבן הירושלמית וביר זית .
לדוגמאות עבודה עם אבן רמאלה >

אבן סלייב – אבן בעלת גוון אדום עד ורוד, מקורה באזור בית לחם. נוחה לעיבוד , מתאימה לריצוף, למדרך ולחיפוי.
לדוגמאות עבודה עם אבן סלייב >

אבן חברונית – מוכרת יותר בכינוי העממי "שיש חברוני", אולם זו אינה אבן שיש אלא אבן גיר. לפיכך זהה במהותה, תכונותיה ואופן עיבודה לאבן הגיר . 
מוצאה מהרי חברון. עיקר יופיה מגיע מהיותה לא אחידה ובעלת עורקים שמהווים תוספת גוון ועניין. אבן חברונית הוא בעצם שם כולל לשלושה סוגי אבני גיר שמוצאם באזור זה והם בעלי תכונות זהות: 
אבן אינג'סה – אבן חברונית בהירה מאוד, עד לבנה.
אבן שיוך – אבן חברונית בעלת גוון צהובבהיר עד שמנת, עם מגוון עורקים בגווני אדום, ורוד וצהוב.
אבן חלילה – אבן חברונית בעלת גוון בז' כהה – בהיר, גוון מוזהב בהיר. שלא כמו האבנים החברוניות האחרות בקבוצה, אין לה עורקים עשירים והיא בעלת מראה אחיד ורצוף. לכן יוצרת רושם כשהיא משמשת לריצוף או בחיפוי משטחים גדולים שיוצרים תחושת אחידות.
לדוגמאות עבודה עם אבן חברונית >

אבן ג'מעין – מקורה באזור השומרון ובעיקר שכם. בעלת גוון לבן אפרפר. אבן באיכות טובה מאוד. ניתן לעבד אותה בעיבודים שונים, ומראה והאווירה המתקבלת משתנה מאוד בהתאם לשיטת העיבוד. אחת האבנים החזקות והאיכותיות בארץ. בעלת אחוזי ספיגה נמוכים מאוד (פחות מ 2.5%)
לדוגמאות עבודה עם אבן ג'מעין >

אבן קבטיה – מקורה באזור ג'נין, בעלת צבע לבן שמנתי עד פנינה. מתאימה לשימוש פנים וחוץ. יחד עם זאת, בשל היותה אבן סופגת, צבעה ופני האבן עלול להשתנות מעט עם הזמן, למרות שהמראה המתקבל של אבן קבטיה בשיומש חיצוני לאורך זמן אותנטי וייחודי. 
מחירה נמוך יחסית מאחר והיא בעלת אחוזי ספיגה גבוהים יחסית (קרוב ל 7% ).
לדוגמאות עבודה באבן קבטיה >

אבן בזלת – מקורה באזור הצפון ורמת הגולן. 
בעלת גוון אפור כהה עד שחור. אבן חזקה ובעלת עמידות גבוה. מצויינת כאבן מדרך ומשמשת לא אחת לריצוף חניות בשל צבעה השחור. בעלת אחוזי ספיגה נמוכים, שומרת על מראה לאורך זמן גם בשימוש בחוץ. בעלת מראה אחיד ושלם גם על משטחים גדולים.
לדוגמאות עבודה באבן בזלת >

אבן עצמון – נקראת גם ירקה, מקורה בצפון הארץ, בעלת גוון בז' עד חרדל בהיר. אבן חזה ועמידה בעלת אחוזי ספיגה נמוכים, אבן שמתאימה לכל שימוש ושומרת על גווניה ומקרמה לאורך זמן.
לדוגמאות עבודה באבן עצמון >

מעבר לאבנים הטבעיות המקומיות, כדי להעשיר את מראה המבנה, לקבל מראה יוצא דופן, לשילוב של מרקמים וצבעים מגוונים, באבן אם אנו מייבאים את האבנים המרשימות והאיכותיות ביותר מרחבי העולם. 
להלן כמה מאבני הייבוא הפופלאריות:

אבן צפחה – מגיעה במגוון עצום של גוונים וצבעים, כמעט בכל צבע. 
בשוק ישנו מגוון רחב של סוגי צפחה בהתאם לגוון ולארץ המקור. רוב אבני הצפחה אינן בעלות גוון אחיד. הן בעלות מראה טבעי מאוד מאחר ואופן העיבוד של הצפחה הוא בטכניקת הביקוע, כלומר לא חוצבים אותה אלא מנפצים אותה במרכז באמצעות ביקוע הסלע, ולכן היא מגיעה בגוונים ובעוביים לא אחידים, לפי הצורה הטבעית והמקורית של הסלע. 
בעלת מראה מאוד טבעי. ניתן ללטש אותה ולעבד אותה. 
אפשר להשיגה עד גודל אריח של 1 מ"ר. נחשבת לאבן יפה ודומיננטית ולכן על פי רוב משמשת לחיפוי פנימי וחיצוני דקורטיבי. 
מתאימה גם לריצוף פנים וחוץ. מאחר והיא יפה ודרמטית בגווניה, היא מהווה אלמנט עיצובי מרכזי ומושכת את העין. 
מה שמאפשר להשתמש בה גם רק לחלקים קטנים בבית או לקיר אחד בלבד כדי לקבל את האפקט העיצובי המרשים שיש לאבן הזו להציע. 
הצפחה מאוד קשה ובעלת אחוזי ספיגה נמוכים, לכן היא עמידה ולא משנה מצבעה, מתאימה מאוד לשימוש גם בחוץ ובאזורים בהם הלחות גבוה.
יחד עם זאת לא מומלץ להשתמש בה בדרך כלל לקירוי חדרי אמבטיות, מאחר ופני האבן לא חלקים וקשה להסיר מהם אבנית אם זו דבקה באבן. 
לדוגמאות עבודה באבן צפחה >

אבן ירדנית – מגיעה בעיקר בגווני צהוב וצהוב – אפרסק. בעלת גידים אדומים. 
נוחה לעיבוד ומתאימה לכל מטרה. ניתן לקבלה במידות שונות ולהתאימה למגוון יעדים.
לדוגמאות עבודה באבן ירדנית >

אבן קוורץ – מקורה בסין, בעלת איכויות גבוהות ביותר ומגוון עצום של צבעים וגוונים החל בשחור דרך מגוון אפורים, ירוקים, אדומים, צהובים, טורקיז, אפרסק ועוד. 
מגיעה בדרך כלל בעיבוד תובזה עם "בטן". רמת ספיגה אפסית, האבן לא סופגת כלל. נשמרת לאורך זמן ולא מאבדת מצבעה, או צורתה. הברק הטבעי בעקבות הליטוש נשמר לאורך זמן. 
אבן איכותית מאוד ומעניינת.
לדוגמאות עבודה באבן קוורץ >

שיש – מיועד בעיקר לריצוף פנים. בארץ מכנים בטעות כמעט כל אבן משוייפת בשיטת החלקה 'שיש'. בעצם, ההגדרה שיש עונה על מספר מצומצם של אבנים המעובדות אף הן בשיטה זו ונקראות שיש. 
מבחינה גאולוגית רק אבני אוניקס הנמצאות במקומו שונים בעולם ומעובדות בשיטת עיבוד של החלקה הינם שיש.
שיש הינו סלע גבישי הנוצר מהתגבשות מינראלים בלחץ וחום במעמקי כדור הארץ. 
אוניקס – הוא סוג של שיש המשמש גם כאבן חן, האבן מורכבת מרצועות של צבע בתוך האבן (בדומה לטבעות הגיל בעץ, או לצבעים הנגלים באדמה במכתש רמון). בעלת מגוון צבעים רחב, ובהם עורקים ופסי גוון רבים. 
ניתן לקבל את האבן לשימושי בנייה ברמות ליטוש שונות ובכך להגיע לשפע של רמות ברק עד כדי ברק מראה ממש.
אבן מאוד איכותית ועמידה. בעלת רמת ספיגה אפסית ממש. בעלת מראה יוקרתי במיוחד. 
נוחה לריצוף, ניתן לרצף איתה גם משטחים גדולים ולהשיג מראה אחיד.
לדוגמאות עבודה באבן שיש - אוניקס >

אבנים חסינות אש – לבנים דקורטיביות בגווני חום, כתמתם, צהוב אדמדם, צהבהב. 
זו לא אבן בצורתה הטבעית אלא אבן שנצוקה באופן סינטטי לדמות לבנים. בעלת עמידות גבוה במיוחד לחום, מתאימה לטמפרטורות של עד 1500 מעלות. בנוסף לעמידותה לחום יש לאבנים אלה נטייה לאגור חום. לפיכך הן משמשות הן בפן הפונקציונאלי והן בפן האסתטי לקירוי וחיפוי תנורי אבן, מנגל ופינת ברביקיו, טאבונים, פיצריות, קאמינים, אח ועוד. 
חשוב לזכור שבמקומות בהם החום גבוה, לא די להשתמש באבנים חסינות אש, חשוב לזכור לחברן בדבק מיוחד העמיד בטמפרטורות גבוהות.
לדוגמאות עבודה באבן חסינת אש >

חלוקי נחל – מגוון חלוקי נחל טבעיים מרחבי העולם. 
חלוקי הנחל מגיעים בגדלים שונים ממילמטרים ספורים ועד חלוקי נחל גדולים לקישוט ונוי.
בזכות טכניקה מיוחדת ניתן ליצוק אותן כמשטחים, כחיפוי וקירוי לקירות, ריצוף וכן במגוון צורות כגון כיורים, משטחים ועוד. ניתן לשלב ולגוון במספר חלוקי נחל ובמגוון צבעים.
לדוגמאות עבודה בחלוקי נחל >

אבנים מתורבתות טבעיות – פלטות שלמות של אבן המגיעות לארץ כבר במשטחים. 
עליהם מודבקות פרוסות של אבנים בצבעים שונים. 
ניתן ליצור משטחים שכאלה מאבים שונות כגון צפחה, קוורץ ועוד. שיטת עיבוד זו חזקה ביותר ונוחה מאוד לעבודה. אכויותיה של האבן הטבעית נשמרות בהתאמה.
לדוגמאות עבודה באבנים מתורבתות >
 
אבנים עתיקות, אבנים מפרוק – בריקים – במסגרת הרצון לאותנטיות, לעיצוב עתיק מקורי, ניתן להשיג מגוון רחב של אבנים עתיקות (לפעמים בנות מאות שנים), שפורקו ממבנים ישנים ונשמרו כפי שהן. 
בריקים- לבנים (Bricks) מרחבי אירופה. 
בדרך כלל בעלות גוון חום – אדום. שימשו במשך מאות שנים לבנייה ברחבי אירופה. אנחנו מייבאים אבנים ישירות מבלגיה, צרפת ועוד, לבנים עתיקות שפורקו ממבנים ישנים, ומיעדים אותן לבניה, חיפוי וציפוי. מתאים לחיפוי קירות וכאלמנט עיצובי הן לפנים והן לחוץ.
אבנים עתיקות – אבנים שפורקו ממבנים עתיקים בארץ ובעולם. משמשות לשימוש חוזר. האבנים עוברות התאמה וחיתוך ושומרות על צורתן המקורית. 

אבנים מפרוק - על פי רוב אלו אבנים גדולות ומסיביות, בארץ ניתן למצואבעיקר את אבן כורכר ואבן ירושלמית . ניתן לפרוס אותן לפרסות וליצור אבנים דקות יותר שיתאימו לקירוי וחיפוי. 
מתאים לבנייה, פנים וחוץ. 
מבחינת תכונות האבן ואיכותה אין שום הבדל בין אבן חדשה ועתיקה, בהנחה שזו אותה אבן. ההבדל היחיד טמון במראה ובאופן העיבוד והבנייה באבן.
לדוגמאות עבודה באבן עתיקה, אבני פירוק ובריקים >

עיצוב הבית עם בטון אדריכלי - יש מי שבוחר לעצב את הבית באמצעות רהיטים חדשים שרכש בחנות רהיטים ויש מי שרוצה לתת מראה מקורי יותר לבית באמצעות בטון מעוצב בשיטת "עשה זאת בעצמך".

סוגי אבנים

צור קשר
עיצוב אתר: Studio Erez  |  בניית אתרים: SEO-Media  |  שיווק באינטרנט: SEO-C