שעות פתיחה: פתוח בשבת וכל ימות השבוע מ-9.00 עד 17.30 מלבד יום שישי
| דוא"ל: even_em@yahoo.com

בחירת חומרי בניין

כאשר אדם בא לבנות את ביתו הוא בדרך כלל פונה לאדריכל או משרד אדריכלים כדי שיסייעו לו בתיכנון הבית על כל חלקיו ומרכיביו. אחד האתגרים העומדים בפני אדריכל המתכנן בית חדש הוא בחירה נכונה של חומרי בניין והתאמתם לצרכי הבית, מיקומו הגיאוגרפי, וכמובן- רצונות הלקוח.
כיום קיים בשוק מגוון רחב מאוד של חומרי בנייה מסוגים שונים, החל מאבני בנייה, טיח, מרצפות, רעפים, וחיפויים דרך חומרי איטום ובידוד, מסגרות פלדה ופרזולים ועד כלים סניטריים. מהם האתגרים הלוגיסטיים והעיצוביים העומדים בפני אדריכל המתכנן בית?

להתאים את האבן לחדר

חלק בלתי נפרד מעבודת תכנון מבנה בישראל הוא בחירת חומרי בניין מתאימים. משרד אדריכלות המתכנן בניין חדש, בין אם זו אדריכלות פרטית, אדריכלות משרדים או תכנון איזור מסחרי, צריך לקחת בחשבון מספר גורמים בעת תכנון המבנה ובחירת חומרי הבנייה, ביניהם: סוג הקרקע, הטופוגרפיה, מיקומו הגיאוגרפי של הבניין, כיווני אוויר ואור ועוד. כמו כן עליו לקחת בחשבון את ייעוד המבנה (מגורים, מסחר, משרדים), רצונות הלקוח והתקציב שלו. כל משרד אדריכלות מעסיק בדרך כלל גם מספר יועצים כמו: מעצבי פנים, מהנדסי בניין, יועץ קרקע ועוד, המסייעים לאדריכל משלב התכנון ועד לבנייה עצמה. מטבע הדברים, לרוב המשרדים יש קשרי עבודה עם קבלנים ונותני שירותים רבים מתחום הבנייה: רצפים, שרברבים, חשמלאים וכד'.
 
דוגמה לאתגר עיצובי שבפניו עומד אדריכל הוא בחירת אבני הריצוף לחלקים השונים של בית מגורים. לכל אחד מחדרי הבית יש ייעוד משלו (אמבטיה, חדר שינה, מטבח, סלון) ועל כן חומר הבנייה שנבחר צריך להיות גם אסתטי אך גם מתאים לשימוש שעושים בחדר. לרצפת חדר אמבטיה למשל, כדאי לבחור באבן או קרמיקה בעלת טקסטורה מחוספסת מעט, כדי למנוע החלקות. בנוסף, חיפוי האבן צריך להיות עמיד ביותר בפני רטיבות. למטבח, בעיקר בחלקים הסמוכים לתנור או לכיריים, יש לבחור בקרמיקה למטבח ולאמבטיה שיהיו קלים לניקוי, עמידים בפני טמפרטורות גבוהות ובפני חומצות שונות, זאת בשל השומנים הבאים איתם במגע והשימוש האינטנסיבי בחומרי ניקיון. לחזית הבית יש הבוחרים במראה פשוט- ציפוי טיח ועליו צבע לבן, אך אם רוצים ליצור מראה מרשים יותר ניתן לצפות חלק מהקיר או כולו באבן מיוחדת כמו אבן כורכר, בריקים או אבן אחרת שעברה ליטוש מיוחד. אם חזית הבית פונה למזרח יש לוודא שהחיפוי עמיד בפני אור וחום ואינו משנה את צבעו. לרצפת הסלון כדאי לבחור בחומר כמו אבן שיש. היתרונות שלה הן המראה היפה והיוקרתי, העמידות וקלות הניקיון. החסרונות הם המחיר הגבוה והצורך בתחזוק כמו פוליש. הסיבה למחיר הגבוה היא ששיש אמיתי לא נחצב בארץ אלא רק מיובא ממחצבות הנמצאות ביוון, איטליה וסביבתן. כיום ניתן להשתמש בתחליף של אבן גיר העובר ליטוש מיוחד המקנה לו מראה של שיש ועלותו נמוכה יותר.

בחירת חומרי בניין

צור קשר
  
עיצוב אתר: Studio Erez  |  בניית אתרים: SEO-Media  |  שיווק באינטרנט: SEO-C