שעות פתיחה: פתוח בשבת וכל ימות השבוע מ-9.00 עד 17.30 מלבד יום שישי
| דוא"ל: even_em@yahoo.com

חיפוי חוץ מאבן – ליקויי בניה

בחיפוי אבן ניתן למצוא ליקויי בניה רבים לכן לפני קניית מומלץ לבדוק עם שמאי מקרקעין את המצב, החל מליקויים מהותיים בקיבוע האבן לקיר העלולים לגרום לסכנת חיים ועד ליקויים אסתטיים בקיים האבן.
במאמר זה נתמקד בפן האסתטי של האבן, אבן טבעית עלולה לקבל פגמים שונים ורבים שגורמים לאיבוד המראה הטבעי.
נסקור חלק מהליקויים:

ליקוי בנייה: שברים

אבן טבעית עוברת תהליכים ארוכים מכרייתה במחצבה, חיתוכה ועד הובלתה לאתר וקיבועה לקיר. לאורך תהליך זה אבנים נשברות ונסדקות. הדבר קורה בעיקר בפאות האריחים. אריח שבור בחלק התחתון הימני. התקן לחיפוי באבן טבעית דורש מיון האבן לפני התקנתה על גבי הקירות. אין להתקין אבן שבורה על גבי הקיר ולהשלים את השבר על ידי חתיכה נוספת. כאשר מתגלה ליקוי בניה מסוג זה במהלך בדיקת בדק בית יש לדרוש להחליפו.

ליקוי בנייה: חורים

באבנים מסוימות מתגלים חורים. ישנן אבנים שבהם החורים הם חלק מהאבן ובמקרה זה אין ליקוי בניה. אך קיימות אבנים שהחורים בהן אינן מצויים וכאשר מתגלית אבן כזו יש למיינה ולהסירה טרם החיפוי על גבי הקיר.
 
ישנם מקרים בהם ניתן לתקן חורים בודדים באמצעות דבק שיש, כאשר הדבר אינו פוגם במראה האבן, חיפוי ע"י פרופילים דקורטיביים פרופילים המיועדים לחיפוי חוץ הן דרך קוסמטית לכסות חורים באבן אם כי ההשלכות להוספת פרופילים שכאלו הן יקרות.
הקריטריונים לאי פגיעה במראה האבן נמדדים באופן הבא:
טקסטורת האבן אינה נפגעת. בדוגמא הנ"ל מדובר בטקסטורה מחוספסת שלא ניתן להגיע אליה עם דבק שיש ולכן תיקון כזה לא יועיל.
גוון האבן אינו משתנה באופן משמעותי עקב התיקון.

גוון בהיר יותר באזור התיקון

ליקויי בניה: סדקים
כאמור, לאורך תהליך הייצור וההתקנה של האבן נוצרים סדקים.
סדקים קטנים ונימיים אינם בעלי משמעות ולעיתים אף מוסיפים למראה הטבעי.
הבעיה היא עם סדקים רחבים וארוכים ויתרה מזו עם סדקים החוצים את האבן ועלולים לגרום לשבירתה.
האבן הטבעית עוברת תהליכי התפשטות והתכווצות על גבי הקיר. הסדק מהווה אזור חלש שבו מצטברים המאמצים ופועלים על האבן.
במקרים רבים הסדקים מתרחבים, מתחילה התפוררות האבן סביב הסדק המואצת על ידי תהליכי בלייה עקב מי גשם ושמש, עד למקרים חמורים בהם האריח נשבר.

סדק לגובה האריח
 
ליקוי בנייה: התפוררות

אבנים מסוימות, בעיקר גיריות, סובלות מתופעת התפוררות. ניתן לפוררן אפילו ביד בלתי מזוינת. לעיתים, ליטוש האבן מגן על התפוררות האריח. במקרים אחרים, נדרש למיין היטב את האבן ולהסיר אריחים בהם מתגלית התפוררות.
יצוין שוב, שההתפוררות אינה מפסיקה. המצב הנראה בעת הכניסה לדירה בזמן בדק הבית הנו מצב התחלתי בלבד. מכאן והלאה, מערכת חיפוי האבן שסובלת מתהליכי התכווצות, התפשטות, בלייה עקב מי גשם, שמש וכד', גורמת להמשך התפוררות ולמראה עגום לאחר מספר שנים.

ליקוי בנייה: מילוי
יש לבצע מילוי (כחלה) בין האריחים באופן מלא ואסתטי. אי ביצוע מילוי גורם להבלטת חוסר האחידות, הגברת חדירת המים לקירות ולמראה בלתי אסתטי. את שאריות המילוי יש לנקות מפאות האבן, אחרת נוצר מראה מוכתם. המילוי צריך להתבצע לעומקה של האבן ולהיות עשוי מחומרים עמידים במים, רוח ושמש.

חיפוי חוץ מאבן – ליקויי בניה

צור קשר
עיצוב אתר: Studio Erez  |  בניית אתרים: SEO-Media  |  שיווק באינטרנט: SEO-C